Menu

Arnhem – byliśmy na obchodach rocznicy operacji Market Garden

 • „[..]wtedy sierżant dostał w pierś i przewrócił się na radio, podbiegłem do niego, a on powiedział mi tylko „airborne are coming, remember Arnheim” po czym skonał na moich oczach[…]” – to fragment przemówienia amerykańskiego żołnierza, który we współczesnym konflikcie zbrojnym stracił cały oddział.

  Dalsza część przemówienia brzmiała „armia przeminie, daj Boże wojna przeminie, airborne (spadochroniarze) przeminą, ale modlę się, żeby ten duch airborne nie przeminął nigdy”

  Duch, ta siła, jaką mieli Ci spadochroniarze, to jest niewątpliwie to, co wyróżnia ludzi. Różnica między chłopcami, a mężczyznami, między tymi, którzy wytyczają ścieżki i tymi, którzy nimi podążają. Duch, który pomaga przetrwać, łączy ludzi, utwardza ich. Rzecz nie do opisania.

  Tekst tego przemówienia zapadł mi szczególnie w pamięć. Dla mnie jako specjalisty od przetrwania, te słowa mają szczególną wartość, bo to właśnie to coś, co siedzi w nas, gdzieś w środku sprawia, że mamy szansę przeżyć. Nie sprzęt, nie sprawność fizyczna, nawet nie wiedza, ale ten nieuchwytny pierwiastek jest podstawą survivalu. Survival to nie wyjście do lasu, czy przeżycie sytuacji ekstremalnej, to sposób na życie.

  Ludzie, którym dane było przeżyć jedną z największych operacji powietrznodesantowych XX w. do końca życia doceniali jego wartość. Garstka z nich wciąż żyje i pamięta te czasy, są oni dla nas przykładem jak żyć. Gdybyście tylko mogli spojrzeć w ich oczy, gdy z dumą nieśli sztandary swoich brygad. W nich wciąż jest ta siła, ta iskra, ten duch. Jestem zaszczycony, że mogłem poznać tych ludzi i złożyć im hołd w miejscu, gdzie 68 lat temu doszło do tak dramatycznych wydarzeń, gdzie Polscy żołnierze walczyli ramię w ramię z ich Angielskimi, Amerykańskimi i Francuskimi braćmi. Dziś, w czasach zjednoczonej Europy, nie możemy zapomnieć o tym wszystkim, a historia powinna nas łączyć, nie dzielić…

   

  Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr
 • sprzęt turystyczny

  Zapisz