You are here

Moi przyjaciele z lasu. Sposoby na przetrwanie José Tola Alonso

Hej.

    IMG_02517Długo szukałem tej pozycji i ostatecznie udało mi się ją nabyć jakiś czas temu – Jeden z nielicznych egzemplarzy pojawiających się na portalach aukcyjnych.
Jest to bardzo przystępnie i prosto napisana książka z dużymi i czytelnymi rycinami poruszająca zagadnienia turystyczno przyrodnicze naszej flory i fauny.

Tytuł: Moi przyjaciele z lasu. Sposoby na przetrwanie
Autor: José Tola Alonso
Wydawnictwo: Bellona , Sierpień 2001
ISBN: 3-11-09135-8
Liczba stron: 286
Wymiary: 198 x 270 mm
Tłumaczenie: Aleksander Sudak
Ilustracje: José Torres Brocal IMG_02518Bardzo dobra książka dla dzieci wydana w dużym formacie, twardej okładce, polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą swoim dzieciom zaszczepić zainteresowanie przyrodą i zwierzętami.

Książka ta jest napisana prostym językiem i zawiera sporo podstawowych informacji o przyrodzie.
Książka pisana jest przez Hiszpanów i część informacji odnosi się do warunków tam panujących, oraz czasach w których była pisana [rok wydania 2001 – to 13 lat temu] Spis treści (survivalowej):

  • Ekwipunek
  • Rozpoznawanie terenu
  • Przepowiadanie pogody
  • Schronienie w lesie
  • O ognisku i gotowaniu
  • Rzeka
  • W śniegu
  • Tradycje i wyobraźnia (szycie i plecenie)
  • Lekcje pierwszej pomocy

IMG_02519Fragment Wprowadzenia: Las, nadamazońska selwa lub tropikalna dżungla, będące scenerią niemal każdej bajki, legendy czy opowieści przygodowej, zwykle wywierają na nas silne wrażenie. W naszej książce (przewodniku) opowiemy o lesie, a właściwie o różnych lasach-liściastym i iglastym, mieszanym i śródziemnomorskim – porastających Europę.
Tę kryjówkę zbójców i średniowiecznych rycerzy, siedzibę czarownic i duchów zaludniają rzesze małych i dużych stworzeń. Niektóre z nich są wytworem naszej fantazji, ale większość to istoty zupełnie rzeczywiste, decydujące o tym, jak las funkcjonuje, a zarazem stanowiące niezbędne ogniwa w ekosystemie naszej planety.
IMG_02520Zamiast więc słuchać bajek o leśnych skrzatach spróbujmy poznać znacznie od nich ciekawsze życie drobnej fauny-myszy, popielic i kretów.

Słyszane w zimową noc przejmujące wycie stada wilków wzbudza grozę i lęk, ale reguły i obyczaje wilczego życia, wierność cechująca członków tej społeczności czy też sposoby, w jakie dorosłe osobniki uczą wilczęta poprzez zabawę z nimi – wywołują zachwyt i uznanie.

 

 IMG_02521 Wpis bierze udział w projekcie „Przyroda pod lupą” logo+2[1]

One thought on “Moi przyjaciele z lasu. Sposoby na przetrwanie José Tola Alonso

Comments are closed.

Top