You are here

Otwarte Warsztaty Bushcraftowo Survivalowe „Wyplatanie” – relacja

Hej.

Odbyły się kolejne otwarte warsztaty instruktorów survivalu. Tym razem główną tematyką warsztatów było wyplatanie, a dokładnie wykonywanie mat za pomocą prostych konstrukcji podobnych do krosen.Tematyka warsztatów odbiegała trochę od esencji survivalu gdzie głównym celem jest przetrwanie w czasie aktywnego oczekiwania pomocy czy szybkiego dotarcia do bezpiecznego miejsca. Umiejętność wyplatania mat za pomocą prostych narzędzi i dostępnego materiału bardziej skłania nas do zapewnienia sobie bezpiecznego schronienia, lepszej izolacji od warunków atmosferycznych, czy wygody w miejscu bytowania.

Utkaliśmy maty prostymi sposobami:
Pierwszy to pionowo zainstalowane sznurki osnowy do której mocowany jest materiał [wątek] za pomocą wolnej linki osnowy. Osnowę można zastąpić naturalnymi włóknami jak pnącza bluszczu, chmielu, winorosli, również długimi korzeniami drzew iglastych.
Praca w kilak osób znacznie przyspiesza wykonywanie takiej maty ale samemu też to rozwiązanie jest wygodne. Po osiągnięciu zaplanowanej szerokości maty zawiązujemy trwale osnowę tak aby wątek nam się nie rozchodził. Końce maty można przyciąć.
Drugi sposób to prosta konstrukcja oparta na zamocowanych w ziemi palikach na których mocowane są linki osnowy, między nie wkładamy wątek czyli nazbierane wypełnienie np z nawłoci, palki wodnej, trzciny, trawy.

Zapraszamy na kolejne warsztaty praktyczne z cyklu „Otwarte Warsztaty Bushcraftowo Survivalowe” niedługo kolejne zaproszenie.
poniżej kilka fotografii zrobionych na warsztatach

Wpis bierze udział w projekcie „Przyroda pod lupą”

logo+2[1]

One thought on “Otwarte Warsztaty Bushcraftowo Survivalowe „Wyplatanie” – relacja

Comments are closed.

Top