Menu

Plener podróżniczy im. Kazimierza Nowaka – coraz lepiej!

 • Motywujące prelekcje i wywiady podczas pleneru podróżniczego

  Boruszyn – mała miejscowość na północ od Poznania, niepozorna, trochę na uboczu, podobna do wielu wsi w Wielkopolsce. Jest jednak coś, co wyróżnia ją z pośród setek innych skupisk ludzkich w tej części Polski. Mniej więcej 100 lat temu, tu właśnie rozpoczęła się wielka włóczęga jednego z zapomnianych, wydawałoby się, polskich podróżników. Mowa o Kazimierzu Nowaku, który opuścił swój dom, by rowerem przemierzyć całą Afrykę – od północy, po samo południe i z powrotem. Szaleństwo. Wiele lat później grupka śmiałków postanowiła powtórzyć ten wyczyn, w sztafecie rowerowej „Afryka Nowaka”. Od tamtej pory, od czasu powrotu, co rok, spotykają się podczas pleneru podróżniczego, właśnie w miejscu startu wielkiej wędrówki Kazimierza.

  Plener podróżniczy stał się miejscem wymiany doświadczeń i poglądów wielu podróżników, nie tylko rowerowych wyjadaczy. Spotykają się tu przedstawiciele młodego pokolenia włóczykijów, ale także „żwawe dziadki” dla których usiedzieć w miejscu spokojnie, graniczy z cudem.

  Wymienić nazwiska wszystkich wartościowych ludzi, których poznałem jest w sumie niemożliwe – bo oprócz znanych nazwisk, które zwykle padają w takich artykułach, mamy także cała plejadę tych mniej znanych, lub tych o których zapewne nie usłyszymy, a reprezentują sobą wartości godne naśladowania – w sumie zamiast tego tekstu pojawiłaby się po prostu lista nazwisk gości pleneru. Wszyscy, to ludzie wielkiego kalibru, każdy z nich chętnie dzieli się swoimi przeżyciami i przemyśleniami, z każdym można porozmawiać jak człowiek z człowiekiem – wielu z nich góruje nade mną doświadczeniem na szlaku, co niezmiernie raduje. W końcu znalazłem ludzi od których i ja mogę się czegoś nauczyć.

  Ufam, że z roku na rok wydarzenie to będzie przyciągało coraz to szersze grono uczestników i ‘wariatów’.

  Może za rok, zamieszkamy wspólnie z mieszkańcami wioski na drzewach, pośród Boruszyńskich akacji i dębów.

  Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr
 • sprzęt turystyczny

  Zapisz