You are here

Wieszamy hamak – od teorii do praktyki cz2

CZĘŚĆ 1 – Wieszamy hamak

CZĘŚĆ 2 – Od teorii do praktyki

CZĘŚĆ 3 – Jakie sznurki do hamaka

Hej! W poprzedniej części „Wieszamy hamak – od mocowania do spania” pisałem sporo o węzłach i różnych rodzajach mocowania hamaka. Tak aby każdy mógł wybrać optymalny dla siebie i sytuacji sposób na przymocowanie hamaka czy tarpa do drzewa czy innej konstrukcji. Wiadomo, hamak nie jest dla wszystkich, i nie wszystkim będzie wygodnie i komfortowo. Są osoby które wybiorą namiot lub goreteksowy pokrowiec. Jednak płachta hamaka z tarpem będzie lżejsza i będzie zajmowała mniej miejsca w plecaku niż namiot. Oczywiście zarówno do hamaka i namiotu zabieramy to samo czyli śpiwór i izolację. Łatwiej z hamakiem będzie nam znaleźć miejsce do spania na podmokłych terenach czy w lasach o nierównym, pagórkowatym terenie. Wprawnemu turyście zawieszenie hamaka i tarpa zajmie kilka minut, nawet w niesprzyjających warunkach. Ważne aby końce hamaka były zainstalowane na równych wysokościach i symetrycznie między punktami, nie będziemy zsuwać się wtedy do jednego końca hamaka.

 

 

Grafika dzięki: Lesovik.eu

RIDGELINE /Grafika dzięki: Lesovik.eu

Zamocowany hamak może wisieć bezpośrednio na linkach montażowych albo z połączonymi końcami linką ridgeline. Każdy powinien wypróbować w jaki sposób będzie mu najwygodniej odpoczywać na hamaku, na wznak czy na boku, z ridgeline czy bez. Spać na karimacie czy zamocować zewnętrzne ocieplenie. Wiele węzłów montażowych już przećwiczyłem i najczęściej  stosuję do przywiązania hamaka do drzew węzeł cumowniczy  mocuję hamak prostym węzłem cumowniczym

IMG_02760

IMG_02764

 lub też półsztykami z wycofaniem- szybciej można zdjąć hamak.

IMG_03543

Sam hamak jeśli wiążę bezpośrednio do linki to złożoną końcówką wiążę skrajny tatrzański [ratowniczy], można wtedy do niego prosto zamocować linkę łączącą końce hamaka – ridgeline – która daje nam stałe ugięcie hamaka i można na niej zamocować niezbędne przedmioty jak latarkę czy pokrowiec od hamaka.

IMG_03545

   Jak już mamy hamak czy li podłogę to warto zastanowić się co będzie nas chroniło przed deszczem i wiatrem, jest kilka opcji które warto rozważyć

  • plandeka
  • tarp
  • poncho
  • płachty wojskowe np basha, half tent, celta…

Ja akurat najczęściej używam Brytyjskiej Bashy DDPM ma optymalne rozmiary 210x250cm Przy niesprzyjających warunkach montuję ją po skosie, tak aby jak najbardziej chroniła od wiatru czy zacinającego deszczu

541110_10200955034867272_2026391539_n[1]

Jak biwakuję w jednym miejscu robię sobie otwieraną jedną połę od strony ogniska

1395421_533259946759837_1941912287_n[1]

603141_533260000093165_763963599_n[1]

Obóz wędrowny i namiot? Nie chciałoby mi się dźwigać, nawet części namiotu. Hamak 500gr plus zadaszenie 500gram. A na krótkie rodzinne wycieczki również polecam zabierać hamaki, pozawalają odpocząć przed kolejnym etapem marszu.

IMG_02585_900

2014-03-30hamak

Zapraszam również do zadawania pytań pod postem, postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć. Chętnych, którzy chcą sprawdzić jak czyliby się w hamaku, przespać się w kontrolowanych warunkach i uzyskać porady w sprawie wyboru hamaków itd.
Zapraszam również na Wioskę na Drzewach – relacja z ostatniej „Leniwy L(en)iwiec”

 

CZĘŚĆ 1 – Wieszamy hamak

CZĘŚĆ 3 – Jakie sznurki do hamaka

4 thoughts on “Wieszamy hamak – od teorii do praktyki cz2

  1. Hamaking bez udawania sórwiwaló jest idealnym rozwiązaniem na dzienne wycieczki (np. parki miejskie lub okolice) wszędzie pełno zakazów ale nigdzie zakazu hamakowania, do samochodu też fajne rozwiązanie np. przy MOPach autostradowych – wygodna forma wypoczynku nie ograniczona zakazami. polecam hamakowanie a z zadaszeniem to już temat na wycieczki kilkudniowe temat z braku czasu jeszcze mi obcy.

  2. Namiot na dłuższe wyprawy jednak ma tą przewagę, że prześpią się w nim 2-3 osoby. W hamaku dwie to już prawie o jedną za dużo 🙂

    1. dwa hamaki wyprawowe z tarpami nadal będą lżejsze od jednego namiotu 2-3 osobowego i dają więcej możliwości na eskapadach gdzie są oczywiście drzewa, lub możliwość zawieszenia hamaka.

Comments are closed.

Top