Wiosenne zbiory Topinamburu

img_1298_mHej
Słonecznik bulwiasty zwany topinamburem zbieraliśmy jesienią, po przekwitnieniu, i zimą też, ostatnie zbiory przed samym kiełkowaniem.
w tym czasie można już sadzić bulwy w nowych lokalizacjach.

DSC_0448My 8 Marca korzystaliśmy z jednej lokalizacji i nazbieraliśmy wystarczająco na jeden posiłek plus małe bulwy poszły do posadzenia. Na zbiórkę zorganizowaną przez Bolesława na Woli, przyszło sporo osób, każdy z łopatą łopatką, czy saperką.

Jak znaleźć te rośliny?
szukamy charakterystycznych szorstko owłosionych łodyg 1-2,5m długości podobnych do łodyg słonecznika naprzeciwlegle ulistnionych z małym kwiatkiem na końcu.

DSC_0451w miejscu gdzie wyrasta łodyga w odległości ok 30cm zaczynamy odkopywać ziemię zbliżając się do korzenia.

DSC_0462Uważamy żeby nie uszkodzić bulw słonecznika 

 

Bulwy można spożywać po ugotowaniu lub usmażeniu.DSC_0440Fotografie dzięki uprzejmości Survivall.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

3 odpowiedzi do “Wiosenne zbiory Topinamburu”

 1. Proszę państwa – jako przyrodnik mam taki apel, aby nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania topinamburu. Jest to roślina obca i niestety jest rośliną inwazyjną. Pomaganie w jej rozprzestrzenianiu się, zwłaszcza poza obszarem kontrolowanych upraw nie jest pożyteczne.

  1. Witam serdecznie i dziękuję za głos w sprawie słonecznika bulwiastego.
   Ja osobiście sadzę u siebie w ogródku warzywnym, żeby uzyskać duże bulwy.

   Jednak znam kilka miejsc gdzie rośnie dziko, ale systematycznie jest przerzedzany przez ‚miastożerców’, między innymi sam z takich miejsc korzystam.
   Bardziej mnie jednak martwi niekontrolowana ekspansywność nawłoci kanadyjskiej na niegdyś pięknych kwietnych łąkach oraz na zielonych terenach rdestowca, który zamiast być wykopywany jest tylko przycinany i odbija na większej powierzchni przez kłącza.

Możliwość komentowania jest wyłączona.