Rockland Soloist Plus Orle

aaaby namiot SOLOIST PLUS

Hej

Jak wiecie głównie śpię w terenie w hamaku, chyba że się nie da to śpię w holenderskim Bivi bagu z membrany.

Niby wszystko mam poukładane z noclegami, ale szukam czasami ciekawszych rozwiązań.

Jakiś czas temu znalazłem info o nowszym modelu namiotu Soloist plus od Rockland Outdoors, kilka rozmów i zdążał do mnie na górskie wakacje wraz z kolejną parą kijków trekkingowych.
Kijki przejęła żona więc o nich będzie potem.

Continue reading →

Mata składana aka #mokrekolano

Jesień

Właściwie to już od wczoraj zima, bo pierwszy śnieżek już zaliczony wraz z korkami na ulicach i pustkach w lesie.
Przerażający chłód, wilgoć, śliskie liście, sypiący śnieg, niewidoczne kałuże, psa z domu by nie wygonił.
Dla niektórych to całkiem spora wyprawa, a dla części z nas sama przyjemność odpoczywania na łonie natury.

Można siedzieć w domu oglądając szklane pudło, a można zapakować się w wygodne buty, opuścić strefę komfortu i podążyć leśną ścieżką.

Continue reading →

Turystyka i survival

Wielu z nas dziwi się jak można się zgubić na betonowej drodze na Morskie Oko

inni zastanawiają się dlaczego tak łatwo wpaść w hipotermię będą wysportowanym, czy nie widzieć własnej ręki we mgle. 
Tak takie sytuacje się zdarzają i to nawet często, tylko nie są nagłaśniane przez media, stąd nie tak spektakularne, ale równie niebezpieczne dla uczestników takich wydarzeń.

Na różnych spotkaniach rozmawiamy o tych sytuacjach, czasami pytacie nasz co byśmy my w takich sytuacjach zrobili.
Dla nas wiele postępowań w takich sytuacjach trudnych, nazywanych niekiedy ekstremalnymi czy surwiwalowymi jest oczywistych.
Już 14 Października będę mógł dla Was poprowadzić warsztaty organizowane przez BLUEMU w Beskidzie żywieckim.

Dla kogo?

góry, beskidy, wiataWarsztaty będę prowadził na poziomie podstawowym dla wszystkich zarówno tych młodszych i tych starszych będzie zrozumiałe.
Na zajęciach poruszamy podstawowe zagadnienia związane z odpowiednim przygotowaniem się do wypraw, eskapad, wycieczek i wyjazdów turystycznych.

Poruszamy zagadnienia związane z orientacją w terenie, posługiwaniem się mapą papierową, pogodą, omawiamy niezbędny ekwipunek, narzędzia, przewidywanie sytuacji niebezpiecznych oraz ich rozwiązywanie, oraz wiele wiele innych zależnych od zastanej sytuacji pogodowej.

Chcesz się zapisać na warsztaty, survival w turystyce?
pod tym linkiem znajdziesz wszystkie informacje i będziesz mógł się zapisać
http://bluemu.com.pl/szkolenie/survival-w-turystyce/

klikając na obrazek

znajdziesz się w wydarzeniu na FB.
na wszystkie pytania chętnie odpowiem.

A u Ciebie dziś będzie padać

Hej.

Po ostatnich wydarzeniach w Rytlu rozgorzała dyskusja o pogodzie i jej prognozach: skąd, dlaczego, przecież są programy pogodowe, instytucje ostrzegające …..
Nie chcę tu wchodzić w dyskusje czy można choć w nikły sposób zapobiegać takim wydarzeniom.  Poleganie na kimś czy czymś może powodować wątpliwości, czy coś działa sprawnie czy działa poprawnie i skutecznie. Jakiś czas temu czytałem taką anegdotę, że nieczytanie książek może się zemścić, szczególnie nieczytanie kodeksu karnego i instrukcji piły mechanicznej. Podobnie jest z nieznajomością posługiwania się danymi prognostycznymi warunków atmosferycznych.gdy uprawiamy turystykę, biwakujemy, czy idziemy na spacer do lasu czy w góry. Continue reading →

Poproszę pół kilo z Hultaja

Dzielny plecakowy maluch wyprodukowany przez znaną firmę HULTAFORS

Siekiera trekkingowa HULTAFORS Classic HB FY 0,5 kg

Firma Hultafors powstała w roku 1883 jako producent miar składanych i przyrządów pomiarowych, firma produkując narzędzia ręczne cały czas się rozwijała aby na początku lat dziewięćdziesiątych kupić kuźnię HultBruk, gdzie od XVII wieku kuto między innymi siekiery i toporki. Jest to jedna z popularniejszych marek w Skandynawii wytwarzających wysokiej jakości wielokrotnie sprawdzane narzędzia ręczne. Hultafors swoje produkty wytwarzał również dla szwedzkiego wojska między innymi siekierę 1,7kg z puncą HB i oznaczeniem trzech koron, którą od 1998r używam do dziś dzień. Aktualnie Hultafors to przedsiębiorstwo skupiające kilka bardzo dobrych marek produktowych.

Continue reading →

Po Zielonej Stronie życia PB

fot. Szymon Łaszewski /Puls Biznesu

Hej

W przerwie między  zajęciami z dziećmi na półkoloniach w Bielańskim Ośrodku Kultury na Estrady złapaliśmy chwilę na spotkanie i rozmowę z Agnieszką Rodowicz z Pulsu Biznesu .

Porozmawialiśmy skąd pomysł i dlaczego Zielona Strona całość rozmowy w formie wywiadu ukazała się pod koniec lipca w Pulsie Biznesu Continue reading →

Gdy apteczka pierwszej pomocy nie wystarcza

Hej

Bardzo często w teren zabieramy ze sobą apteczkę, czy to gotową wyposażoną przez sklep czy aptekę czy to spakowaną i skompletowaną własnoręcznie i według własnych potrzeb.
Wielokrotnie też w małym breloczku przy kluczach nosimy mały zasobnik na folię z filtrem do prowadzenia wdechów oraz parę rękawiczek, gdy pakujemy tylko te najważniejsze niezbędne rzeczy.

Continue reading →