You are here
Home > TEMATYKA > DIY ZTS

Dyneema i nowe zawieszenie hamaka – testy

Hej!

Dostałem na testy kilka odcinków różnej grubości linki z dyneemy.
Co to ta dynema?
Dyneema to komercyjna nazwa włókien z pol polietylenu o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej. dzięki swoim właściwościom jest używany w wielu gałęziach przemysłu i sportu  m.in. do produkcji sprzętu wspinaczkowego lin, repsznurów czy pętli wspinaczkowych, kamizelek kuloodpornych oraz elementów endoprotez.

Dyneema ma bardzo wysoki stosunek wytrzymałości do masy, oraz bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie oraz wchłanianie wody.
Tak dobry materiał ma też swoje wady jak bardzo dobry kontakt z kwasami, które powodują znaczne osłabienie włókien, oraz niska temperatura topnienia włókna (144-152 °C), co może powodować łatwe uszkodzenie przez tarcie i punktowe nagrzewanie się materiału.

Jakie to może mieć zastosowanie do hamaków ?
Pozwala zmniejszyć wagę linek mocujących hamak, przykładowo linka o grubości 2,5mm posiada minimalne obciążenie zrywające 7,26 kN / 740 KGS;
Dyneema jest lekka i przy użyciu  mniejszej średnicy linek niż przy zwykłych linkach zyskujemy więcej miejsca w pokrowcu.

kilka grubości linek właśnie testujemy

jak zrobić regulowane zawieszenie hamaka bez węzłów zwane „whoopie sling” i jak najmniejszej ilości akcesoriów typu karabińczyki

whoopie01IMG_03540 IMG_03543

One thought on “Dyneema i nowe zawieszenie hamaka – testy

Comments are closed.

Top