Menu

Fire piston – co to jest pompka ogniowa

 • Hej

  Nieustannie szukam nowych doświadczeń i możliwości, jakiś czas temu Łukasz wspomniał, że zmierzam w kierunku prymitywizmu gdy zacząłem ćwiczyć krzesanie ognia. Tym razem zamierzam się przenieść do przełomu wieków XVIII i XIX. Wtedy to zarejestrowano pierwsze wzmianki o użyciu urządzenia do niecenia ognia jakim jest pompka ogniowa [fire piston]. Co to jest i jak działa ? postaram się w miarę prosto wytłumaczyć.

  IMG_3185_xPompka ogniowa składa się z dwóch podstawowych elementów [1] cylindra w którym pracuje [2] tłok w którym umieszczamy przygotowaną hubkę. Tłok końcu który umieszczamy w cylindrze posiada zagłębienie przygotowane do umieszczenia przygotowanego materiału, który pod wpływem zwiększającego się ciśnienia w trakcie ulega samozapłonowi.

  IMG_3188_xJako hubki można użyć np zwęglonej bawełny lub lnu, oba materiały bardzo dobrze utrzymują żar.

  Nie jest to niezawodny sposób dający 100% odpaleń, ale bardzo dobre rozwiązanie do ćwiczenia przygotowania odpowiednich materiałów, dbania o przyrządy, precyzyjnego działania.

  Poniżej prezentuję krótki materiał filmowy jak używać pompki ogniowej.

   

   

  Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr
 • sprzęt turystyczny

  Zapisz