Menu

III Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie

 • Stowarzyszenie Afryka Nowaka

  Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie (gm. Połajewo) jest kontynuacją i zarazem konsekwencją społecznej inicjatywy, jaką była sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka – Afryka Nowaka. W 2014 roku odbywa się trzecia edycja imprezy.

  Pierwsze, nieśmiałe myśli o podróżniczym „zlocie” na wsi, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, z namiotami, festiwalowym luzem, prelekcjami z całego świata, warsztatami i spotkaniami z podróżnikami, pojawiły się w naszych głowach podczas 21. etapu Sztafety przez Polskę i Ukrainę. Podróżując rowerami po małych miasteczkach i wioskach poznaliśmy setki mieszkańców, którym opowiadaliśmy o Kazimierzu Nowaku i jego Afryce. Te spotkania napędzały nas do działań. A z każdego z nich czerpaliśmy inspiracje dla kolejnych projektów. Długo pracowaliśmy nadając realny kształt naszym marzeniom i wyobrażeniom o imprezie podróżniczej. Teraz po raz trzeci wprowadzamy pomysły w czyn!

  Plener Podróżniczy to impreza skierowana do szerokiej widowni, niekoniecznie z doświadczeniem podróżniczym, niekoniecznie z ogromnymi aspiracjami. To impreza dla ludzi ciekawych Świata, którzy mają odwagę otworzyć się na nieznane kultury, tradycje, zwyczaje, a przede wszystkim na nowych ludzi.

  Do Boruszyna zapraszamy z całymi rodzinami. Przez cały czas trwania Pleneru dzieci pod opieką doświadczonych animatorów będą brały udział w zajęciach, atrakcjach i konkursach przygotowanych specjalnie dla nich w Świecie Młodego Podróżnika. A rodzice będą mogli bez ograniczeń uczestniczyć w szkoleniach, pokazach, prezentacjach plenerowych i imprezach wieczornych.

  Ideą przewodnią Pleneru są podróże samotne, które wydają się być wciąż niedocenianym, traktowanym trochę z lękiem, trochę z pobłażaniem sposobem poznawania Świata i samego siebie. Do udziału w Plenerze zapraszamy polskich podróżników, którzy większość swych wypraw odbyli samotnie – podróżowali przez wszystkie kontynenty, morza i oceany, pustynie i górskie przełęcze. Dotychczas byli to Izabela Diana Bogacz, Joanna Mostowska, Aleksander Doba, Piotr Kuryło, Dominik Szmajda, Andrzej Ziółkowski oraz Meg Małgorzata Szumska, Anna Moszko, Wojtek Ganczarek, Wojtek Grela “El Grelus”, Kuba Gurdak, Michał Sałaban i Piotr Strzeżysz. W tym roku ponownie odbędą się spotkania z podróżnikami, którzy dużo czasu spędzili w podróży z samym sobą. Postaramy się, aby w całkowicie innowacyjny sposób opowiedzieli o swym życiu, by skupili się na wewnętrznych przeżyciach, motywacjach i inspiracjach. Dowiemy się jak radzili sobie w trudnych sytuacjach, jakie uczucia wywołuje w nich odwiedzanie nowych miejsc, spotykanie nowych ludzi. Dowiemy się ile zostaje w nich ze Świata, którego doświadczyli w samotności, samodzielnie.

  Do udziału w festiwalu zapraszamy także dziennikarzy, którzy o podróżach dowiadują się z codziennej pracy i podczas własnych wojaży. Znajomość historii Kazimierza Nowaka, sztafety Afryka Nowaka gwarantuje, że doskonale prześledzą życiorysy zaproszonych podróżników, a ich zadaniem w Boruszynie będzie wydobycie z nich tego co „podróżnicze”. Sami natomiast dadzą z siebie to co „dziennikarskie i reporterskie”.

  Publiczność boruszyńska nagrodzi parę podróżnik-dziennikarz jednym wyróżnieniem – “afrowerem”, tak by docenione zostały zarówno historie z podróży, jak i praca włożona w przygotowanie rozmowy przez dziennikarza. Będziemy mogli poznać powstałe w ten sposób, osobiste opowieści, na które nie rzadko, nie ma czasu podczas otwartych spotkań z podróżnikami, pokazów slajdów i innych festiwali.

  W 2012 roku “afrowery” zdobył duet Piotr Kuryło – Julia Nowińska
  Boruszyńskie cioty wręczają afrowery.
  W 2013 roku Afrowery otrzymał duet Wojtek Ganczarek – Gosia Nieciecka, wręczenia dokonały boruszyńskie cioty.

  Chcielibyśmy na stałe związać imprezę z Boruszynem (gm. Połajewo), jakże symbolicznym miejscem, dla wszystkich sympatyków „tytana stalowego hartu i potentata niezłomnej woli!”. To z tej małej wioski podróżnik wyjechał w swą pięcioletnią tułaczkę. Boruszyn był także startem i metą sztafetowej wyprawy śladami Podróżnika. Afryka Nowaka od zawsze związana jest z tą miejscowością.

  III Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka będzie miał miejsce 22, 23 oraz 24 sierpnia 2014 – tuż po żniwach. Odbędzie się we wsi Boruszyn, w gminie Połajewo, woj. Wielkopolskie.

  Szczegóły programu, postępy prac i wszelkie nowe idee oraz pomysły, umieszczać będziemy na niniejszej stronie, także profilu Pleneru w portalu społecznościowym Face Book.

  Do zobaczenia w Boruszynie!

  Tekst: http://plenerpodrozniczy.pl/idee-pleneru/

   

  Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr
 • sprzęt turystyczny

  Zapisz