Menu

Polska jest piękna! – Suwalszczyzna

 • Tak poukładało mi się w życiu, lub tak układam sobie życie, że mogę teraz jeździć zawodowo po naszym kraju, odkrywając jego uroki.

  K20D6890

  fot. Veronika Kirchner

  Nawet na przedwiośniu, nasz kraj olśniewa, czasem samą naturą, czasem krajobrazem zmienionym przez człowieka i pochłanianym przez czas. Choć tyle czasu nie miałem czasu na odwiedzenie miejsc wspomnień, ruszyłem ku przygodzie!

  Suwalszczyzna przywitała mnie mgliście, tajemniczo, mokro i chłodno – ale to chyba był sprawdzian „na wejściu”, bo już kolejnego dnia świeciło słoneczko, niesamowicie dodając mocy! O tej porze roku niewielu spotkałem turystów, a mijane wsie przypominały mi trochę takie stare klimaty, kiedy jeszcze TV było czarno-białe i nieliczne rodziny miały Rubina, choć nowy ciągnik, lub kiszonka w białej beli zdradzały czasy współczesne.

  K20D6975

  fot. Veronika Kirchner

  Jedna z najstarszych bani czarnych wciąż działa nieopodal Hańczy i tylko nurkowie, czasem, przyjdą się wypocić.

  W regionie nie sposób nie odwiedzić wiaduktów w Stańczykach – pamiętam jak byłem tam z klasą w podstawówce – dziś to miejsce jest uregulowane, jest budka, jest parking, jest ogrodzenie.. Wciąż jednak klimat doliny Płoski, płynącej pod majestatycznymi konstrukcjami, ma swoją aurę tajemniczości. Budowle jak ze Śródziemna przecinają zalesioną dolinę nad kryształowym strumieniem i choć lekko odnowione, nadal budzą podziw i czuć na nich ząb czasu.

  K20D7149

  fot. Veronika Kirchner

  Idąc do granic Polski można natrafić na trójstyk, a ten przy którym byłem cechował się szczelnym rosyjskim płotem i kamerami monitoringu Federacji Rosyjskiej – nie ryzykowaliśmy zdjęcia, bo mandaty rygorystycznie są ściągane…

  Najmilszym akcentem wyprawy, były narodziny klaczki, dokładnie w porze w której odwiedziłem gospodarstwo, w którym miałem nocować na sianie.. Patrzę na znaki, a ten poczytałem za dobry – i nie myliłem się. Idę w dobrą stronę. Suwalski Park Krajobrazowy na długo pozostanie w mojej pamięci, może w lato pojadę tam z moimi dziewczynkami?

   

  Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr
 • sprzęt turystyczny

  Zapisz