Menu

Zimowy nocleg bez śpiwora? Da się!

 • Piątkowo/sobotnie otwarte warsztaty survival dotyczyły nocowania w zimowych warunkach. Mróz ostatnimi czasy wprawdzie zelżał, ale uczestnicy i tak mieli okazję poczuć, dotknąć i odkryć jak należy przygotować w miarę komfortowy nocleg w środku zimy.

  sypanie zaspyPracy było co niemiara, jako że śniegu przyroda poskąpiła. Niby wszystko białe, ale to wciąż za mało, żeby zrobić dół śnieżny, nie wspominając o porządnej jamie. Na potrzeby ćwiczenia utworzyliśmy sztuczną zaspę, korzystając z tak powszechnych ostatnimi czasy i jakże survivalowych łopat śnieżnych 🙂

  Z założenia grupa miała nie korzystać ze sprzętu turystycznego, choć zaparkowane nieopodal auta wypchane były szpejem po brzegi i kusiły ciepłymi śpiworami, kocami… Nasze posłanie stanowiło igliwie sosny, w ilości – więcej niż dużej. Musieliśmy nagromadzić dwa – trzy metry sześcienne materiału, żeby aż tak bardzo nie ciągnęło od podłoża. DSC_0243Nauczka dla nas: następnym razem zgromadzić jeszcze więcej wyściółki do dołu noclegowego. Gdy tylko zrobiliśmy posłanie i przykryliśmy naszą sypialnię, dodaliśmy sobie otuchy rozpalając ognisko u wejścia do jamy.

  Noc minęła w miarę spokojnie, w ciała ciepło, ale wszystkim zmarzły stopy! Popełniliśmy szkolny błąd. ufając w moc wyściółki jedynie pod plecami. Nie odizolowaliśmy stóp od lodowatych ścian, za mała przestrzeń zapewniliśmy w jamie, chcąc oszczędzić na kubaturze pomieszczenia. Trzeba nam było trochę więcej popracować na początku! Kolejna ważna lekcja: jak masz coś zrobić, to rób to na 100%!

  Gdybyśmy nie odpuścili w przygotowaniu posłania nocleg byłby na prawdę komfortowy. Przynajmniej w dwie osoby da radę zachować wystarczająco dużo ciepła do spokojnego snu i to śpiąc bez śpiwora..My napracowaliśmy się srogo usypując zaspę dla celów symulacji, przy czym dysponowaliśmy narzędziami. Samo gromadzenie igliwia na wyściółkę to także nie lada gratka, gołymi rękoma nie da rady.

   

  Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr
 • sprzęt turystyczny

  Zapisz