Ekstremalna wyprawa w Góry Izerskie

fot. Emil Sobczak

W styczniu 2019r. brałem udział w produkcji programu o dziesięciodniowej wyprawie w górskie tereny leśne. Wiele dni przygotowań przed programem, kilkanaście dni w terenie w trakcie dokumentacji zmagań bohatera, którym jest Wojciech Zacharków były żołnierz wojsk specjalnych.

fot. Emil Sobczak

Całym zespołem stworzyliśmy ośmio-odcinkowy dokument „Granice wytrzymałości Zachara” przedstawiający zmagania człowieka z pogodą, własnym ciałem i psychiką w ekstremalnych zimowych warunkach z ograniczonym sprzętem do minimum

fot. Emil Sobczak

Mam nadzieję, że realne warunki jakie zastaliśmy w Izerach i przedstawione umiejętności, będą dla Was przydatne i zainteresują was obcowaniem z naturą. Łatwo nie było, pogoda każdego dnia była inna, od marznącego deszczu, padającego mokrego śniegu, poprzez zadymki, i słońce przy trzaskającym mrozie. Było mokro w strumieniach i głęboko w zaspach.

Wróciliśmy z ogromem wspaniałego materiału, który właśnie teraz składany jest w odcinki.

Premiera programu „Granice wytrzymałości Zachara” będzie we wtorek 19 Marca 2019r o godzinie 22 na kanale Discovery Chanel

fot. Emil Sobczak

Dla mnie i wielu znajomych obeznanych z bytowaniem w terenie zasady i przedstawione umiejętności będą znane, wiem że kilkoro z Was całkiem blisko nas przechodziło a nawet spało w okolicach.

Pozdrawiam Was serdecznie Konradzie i Aniu Busza, Patryku co za nieoczekiwane spotkanie na Polanie izerskiej, do zobaczenia, w wolnym czasie z mniejszą ilością sprzętu na garbie.

Podziękowania dla:

Wojciech Zacharków, Rafał Waszkiewicz, Tomasz Średniawa, Bartosz Kłeczek, Bartosz Karcz, Olin Gutowski, Emil Sobczak, Remigiusz Romaniuk Ze szczególnym podziękowaniem dla Nadleśnictwa Świeradów, Nadleśniczego Lubomira Leszczyńskiego i Leśniczej Anny Kulik

Poniżej informacja prasowa TVN

fot. Emil Sobczak

” W programie „Granice wytrzymałości Zachara” były żołnierz wojsk specjalnych zabierze widzów na ekstremalną wyprawę w Góry Izerskie. Wojciech Zacharków pokaże, jak przetrwać 10 dni zimą, mając przy sobie jedynie nóż i krzesiwo. Będziemy świadkami skrajnego wyczerpania, zwątpienia oraz walki o przetrwanie. Poznamy granice ludzkich możliwości. Premiera już we wtorek, 19 marca o godz. 22:00 na Discovery Channel.Przetrwanie konfrontacji z naturą w obecnych czasach może wydawać się całkiem łatwe. Istnieje przecież szereg aplikacji, które pozwolą wezwać pomoc, wskażą drogę, podpowiedzą jak rozpalić ognisko czy zbudować schronienie. Internet i smartfony przyzwyczaiły nas do możliwości natychmiastowego zdobycia niezbędnych informacji. Jednak prawdziwy survival zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg wifi bądź pada bateria w telefonie. W programie „Granice wytrzymałości Zachara” sprawdzimy, ile wytrwałości, zimnej krwi i pomysłowości potrzeba, by przeżyć w zimowych warunkach bez zdobyczy cywilizacji.

fot. Emil Sobczak

Major Wojciech Zacharków to były żołnierz jednostki specjalnej AGAT. Ma na koncie udział w czterech misjach zagranicznych. Nagrodzony Medalem za Dzielność mężczyzna w nowej serii Discovery Channel podejmuje się misji przeżycia 10 dni i nocy w mroźnych Górach Izerskich. Odcięty od cywilizacji, bez jedzenia, wody, śpiwora i namiotu. Ma tylko nóż i krzesiwo. Czy to wystarczy?

8-odcinkowy program jest zapisem realnej walki o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach. Wojciech Zacharków przy średniej temperaturze -17 stopni przemierzy kilometry w poszukiwaniu pożywienia i wody. Zmierzy się nie tylko z hipotermią i odwodnieniem, ale też z własnymi lękami i słabościami. Widzowie, oprócz wielkiej dawki emocji, mogą się także spodziewać praktycznych informacji: Jak skutecznie utrzymać temperaturę ciała? Jak zbudować szałas w lesie lub jamę śnieżną w głębokim śniegu? Jak i gdzie znaleźć pożywienie? W jaki sposób przetransportować i zagotować wodę nie mając dostępu do naczyń? To tylko niektóre z umiejętności niezbędnych, by osiągnąć cel – przetrwać.”

fot. Emil Sobczak

Życzę miłego oglądania

Remigiusz Romaniuk