A u Ciebie dziś będzie padać

Hej.

Po ostatnich wydarzeniach w Rytlu rozgorzała dyskusja o pogodzie i jej prognozach: skąd, dlaczego, przecież są programy pogodowe, instytucje ostrzegające …..
Nie chcę tu wchodzić w dyskusje czy można choć w nikły sposób zapobiegać takim wydarzeniom.  Poleganie na kimś czy czymś może powodować wątpliwości, czy coś działa sprawnie czy działa poprawnie i skutecznie. Jakiś czas temu czytałem taką anegdotę, że nieczytanie książek może się zemścić, szczególnie nieczytanie kodeksu karnego i instrukcji piły mechanicznej. Podobnie jest z nieznajomością posługiwania się danymi prognostycznymi warunków atmosferycznych.gdy uprawiamy turystykę, biwakujemy, czy idziemy na spacer do lasu czy w góry.

Obecnie jest bardzo dużo miejsc w sieci gdzie można poznać proste udostępnione dane bieżące, czasu rzeczywistego, i prognostyczne.
W większości z nich wystarczy odczytać z mapy, wykresu czy obrazka, czy będzie deszcz, słońce i jakie będzie zachmurzenie.
W części trzeba już trochę popracować główką, poczytać wykresy o wysokości chmur, kierunku i prędkości wiatru.

Poniżej przedstawiam krótki zbiór linków do znanych i sprawdzonych stron z danymi pogodowymi, których używam

Prognozy pogody

 • Meteo.pl – Numeryczna prognoza pogody przygotowana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Stosują modele numeryczne: Unified Model opracowany przez brytyjską służbę meteorologiczną Met Office oraz model COAMPS z US Naval Research Laboratory.
  Dane prognostyczne przedstawiane są w formie prostych wykresów, z których łatwo odczytać poszczególne parametry zmieniających się warunków atmosferycznych
 • mapy.meteo.pl – to subeswis Meteo.pl obrazujący dane numeryczne na mapach oraz długoterminową prognozę z globalnego modelu GFS.
  to bardzo ciekawe uzupełnienie i zobrazowanie w przestrzeni prognozowanych danych.
  warto też zapamiętać i polubić ich Fanpage, FB.com/MeteoICM. Znajdziecie na niem codzienne komentarze synoptyka, komunikaty, informacje o zmianach.
 • imgw.pl – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy
  Duży serwis obejmujący dane synoptyczne, serwis pogodowy pogodynka.pl,  ostrzeżenia meteorologiczne pogodynka.pl/ostrzezenia
   oraz ostrzeżenia hydrologiczne pogodynka.pl/ostrzezeniahydro sporo danych nie tylko dla podróżników powietrznych najdziemy na subdomenie awiacja awiacja.imgw.pl/. Bieżące informacje znajdziemy też na Fanpage FB.comIMGW.PIB
  Dla pasjonatów i amatorów zajrzeć można też do historycznych map klimatycznych old.imgw.pl/klimat/
 • weatheronline.pl – duży serwis pogodowy głównie mający na celu przedstawiać bieżącą prognozę w wybranych lokalizacjach
 • yr.no – norweski serwis pogodowy z obsługiwanym angielskim, korzystam z niego głównie dla długoterminowej prognozy pogody
 • meteo.org.pl – serwis bardzo przejrzyście przedstawie dane z ICM zestawiając modele UM i COAMPS można je porównać na jednej podstronie, w zakładkach znajdziemy też interesujące nas ogólne mapy i radary
 • meteomodel.pl – ciekawy portal z prognozami numerycznymi, warto się po nim rozejrzeć i wybrać ciekawe modele prognostyczne np zestawienia tabelaryczne.
 • antistorm.eu – portal mapowy z danymi radarowymi
 • twojapogoda.pl – przystępna prosta strona z prognozami pogody
 • meteo.uni.wroc.pl/index.php –  pokaźny zbiór praktycznych linków METEO
 • entomo.pl/pogoda.php – zbiór linków METEO

Serwisy pokazujące bieżący stan pogody w czasie rzeczywistym

 • radar-opadow.pl – prosta mapa z danymi występowania opadów
 • lightningmaps.org – na podstawie map google wskazuje miejsca wyładowań atmosferycznych podając częstotliwość oraz opźnienie, zaznaczone jest również rozchodzenie się fali akustycznej.
 • SAT24.com – Serwis mapowy przedstawiające na osobnych mapach: chmury, opady, temperaturę i wiatr
 • pl.blitzortung.org –  bierzace dane o wyładowaniach atmosferycznych
 • radareu.cz – mapa radar w czasie rzeczywistym
 • burze.dzis.net/?page=mapa – portal wskazujący wyładowania atmosferyczne
 • obserwatorzy.org – Polska Sieć obserwatorów burz

 

To oczywiście nie wszystkie strony, ale i tak jest ich sporo. większość rzeczy bieżących będzie się na tych mapach powtarzać, gdyż korzystają z tych samych materiałów źródłowych.
Poszerzając swoją amatorską wiedzę z czytania prognoz pogody warto zainteresować się też zmianami ciśnienia atmosferycznego. Dla zaciekawienia podrzucam dwa wartościowe linki do przeczytania:

Serdecznie pozdrawiam.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *