HULTAFORS nóż do wszystkiego?

Hej

Tak bywa, gdy nóż bardzo pasuje i używasz za często, to trzeba często ostrzyć.

Noże u mnie rzadko leżą, częściej wrzucone w plecaku są ze mną w każdym możliwym miejscu, używane jako podstawowe narzędzie w terenie.
Czy to kawa we wiacie czy dłuższa kilkudniowa wyprawa poza szlakiem.

Od pewnego czasu w sumie to będzie już kilka lat używam między innymi noże Hultaforsa do wszelakich prac w terenie, od odcinania grzybni w grzybkach do łupania sporych pniaków poprzez pobijanie/batonowanie.

Od ponad miesiąca użytkuję nowy model Hultafors OK-1 ze sklepu LAPLANDER Jest to model bardzo zbliżony do starszego modelu GK, mimo zachowania podobnych kształtów to jest sporo bardzo pozytywnych zmian, dzięki którym bardzo dobrze się niem pracuje, i warto zainteresować się tym nożem, a co zostało zmienione i poprawione? czytajcie:

Zacznijmy od bezpieczeństwa, a więc pochwa, wykonana z polipropylenu z możliwością montażu na pasku lub guziku oraz w wersji OK-1 i OK-4 gumowa opaska z uchwytem pozwalająca założyć nóż na szerszym pasku i wpiąć krzesiwo w dodatkową pętlę.

Wygoda; rękojeść również wykonana z ciemnozielonego polipropylenu bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie ma śladów po pobijaniu toporkiem.
Faktura rękojeści, forma odlewu jest grubo piaskowana, dzięki temu nóż bardzo dobrze trzyma się dłoni, rękojeść posiada też bardzo dobrze ukształtowany wyraźny jelec, bardzo dobrze chroni palec wskazujący przez zejściem na ostrze, bardzo dobrze też wkłada się jelec między palce aby wykonać prace precyzyjne.

Ostrze nie jest długie bo ma niecałe 10cm ale sprawdza się wyśmienicie do moich potrzeb, w trakcie prac nie odczuwałem potrzeby posiadania dłuższej krawędzi tnącej, bez problemu udało się wykonać precyzyjne prace w patyku – [sprawdź TRYSTICK]  czy struganie w świeżym czy twardym drewnie prac precyzyjnych.

Struganie tzw pierzastych patyków czy twardego sosnowego smolnego drewna na ognisko idzie bardzo równo i przyjemnie szlif scandi bardzo pomaga w precyzyjnym prowadzeniu noża, i tworzeniu się cienkiego wióra.

Głownia pokryta za pomocą elektroforezy bardzo dobrze chroni węglowe ostrze przed rdzewieniem, i nawet po ciężkich pracach nie ściera się łatwo. Grzbiet ostrza jest przeszlifowany i dobrze współpracuje z krzesiwem.

Podsumowując, w terenie wykorzystuję ten nóż do wszystkiego od przygotowania posiłków, zbierania runa czy przygotowania ognia. Z czystym sumieniem mogę go polecić i wpisać na listę najlepszych noży wielofunkcyjnych poniżej 100zł.

Więcej szczegółów technicznych znajdziecie bezpośrednio w sklepie Laplander.pl, poniżej zamieszczam odnośnik.

  • Długość ostrza – 94 mm
  • Grubość ostrza: 3,0 mm
  • Szerokość ostrza: 21 mm
  • Długość całkowita – 222 mm
  • Stal – węglowa z powłoką elektroferyczną
  • Twardość: 58-60 HRC
  • Szlif skandynawski
  • Pochwa polipropylenowa z uchwytem mocującym i pętlą do krzesiwa
  • ​Rękojeść polipropylenowa

https://laplander.pl/noz-hultafors-ok1-outdoor-knife-p-774.html

A poniżej pełna galeria – zapraszam do obejrzenia