Dzielny plecakowy maluch wyprodukowany przez znaną firmę HULTAFORS
Firma Hultafors powstała w roku 1883 jako producent miar składanych i przyrządów pomiarowych, firma produkując narzędzia ręczne cały czas się rozwijała aby na początku lat dziewięćdziesiątych kupić kuźnię HultBruk, gdzie od XVII wieku kuto między innymi siekiery i toporki. Jest to jedna z popularniejszych marek w Skandynawii wytwarzających wysokiej jakości wielokrotnie sprawdzane narzędzia ręczne. Hultafors swoje produkty wytwarzał również dla szwedzkiego wojska między innymi siekierę 1,7kg z puncą HB i oznaczeniem trzech koron, którą od 1998r używam do dziś dzień. Aktualnie Hultafors to przedsiębiorstwo skupiające kilka bardzo dobrych marek produktowych.
Produkty Hultaforsa może nie są tak popularne jak Wetterlings, Gränsfors Bruks, Snow & Nealley, ale dzięki temu też nie są tak drogie a jakość i wytrzymałość jest bardzo zadowalająca. Od jakiegoś czasu używam produktów tej marki i jestem bardzo zadowolony zaczynając od miar, prybarów, noży czy siekier. W tym roku do kilku ciężkich siekier różnych producentów doszła do wyposażenia mała siekiera trekkingowa HULTAFORS Classic HB FY, o półkilogramowej głowicy.
Wcześniej używałem głownie ciężkich siekier o głowicach 1-1,8kg, nadszedł ten czas kiedy trzeba odciążyć plecak.
Siekierka Hultaforsa z serii Classic to bardzo poręczne kute narzędzie o niedużej masie.
Klasyczny kształt głowicy który bardzo lubię a dodatkowo z nausznikami, które poprawiają trzymanie trzonka bardzo przypadł mi do gustu. Siekierka ma również bardzo dobrze wyprofilowany 40cm trzonek z drewna orzesznika [hickory], nie jest on lakierowany a impregnowany olejem dzięki temu bardzo dobrze trzyma się dłoni i skórzanych rękawiczek.
Bardzo dobrze się nią pracuje nawet przy balach o trzykrotnie większej średnicy niż długość ostrza, między innymi dzięki wyprofilowaniu w łuk krawędzi tnącej i dość dużemu kątowi ostrza, sprawnie się nią rąbie a wióry bardzo ładnie się odłupują.
Mimo że głowica nie jest ciężka to siekiera bardzo sprawnie pracuje przy rąbaniu drew, jak sosna, brzoza, grab, olcha, które miałem możliwość przetestować. to najpopularniejsze gatunki drzewa które możemy spotkać na biwakach, czy drewnie kominkowym.
Producent bardzo celnie nazwał tę siekierę Trekkingową, nie jest ani za ciężka do noszenia w plecaku anie za lekka żeby jakaś praca stała się dla niej za ciężka w trenie na biwaku, trekkingu czy nawet jakimś offroadzie samochodowym. Połączenie głowicy wraz z trzonkiem jest naprawdę solidne poza klinem jest jeszcze dobity lub wciśnięty stalowy pierścień. Siekiera kilka razy dostała niepoprawnym uderzeniem w pień, trzonek kilka razy uderzył dość potężnie w rąbane drewno, a połączenie ani drgnie. Nie zamierzam jej testować ani specjalnie niszczyć, ale wygląda na niezniszczalną, tym bardziej że wcześniej używałem cięższych siekier i tego malucha wcale nie oszczędzałem.
W terenie większość czynności wykonuję nożami budżetowymi jak np Hultafors OK a cięższych narzędzi używam rzadziej, głównie siekier do rąbania grubszych bali czy pił do precyzyjnego odcinania. Można na siłę strugać kijki na kiełbaskę czy przygotowywać chrust siekierą, ale mi osobiście nie wydaje się to ani szybsze ani wygodniejsze. Tak więc cięcie drewna tym toporkiem staje się przyjemnością, a powodem między innymi jest szeroki kąt szlifu, który w tym bardzo pomaga.
Mieści się spokojnie w małych plecakach, i nie obciąża zbytnio pleców przy dłuższym noszeniu. Co raz częściej ją zabieram, i zaczynam się zastanawiać czy nie przysposobić sobie takiej samej i wyprowadzić jej bardzo mały kąt do precyzyjnych prac bushcraftowych, gdzie przydaje się precyzja i cięższe narzędzie od noża.
Gdyby ktoś się zastanawiał nad małą siekierą czy toporkiem to z sercem mogę polecić ten produkt do nabycia u znanego nam Laplandera A kto nie zna to polecam się po sklepie rozejrzeć, bo naprawdę ciekawe produkty ma w szufladkach pochowane 😀
Kilka danych technicznych o tym toporku
Waga głowicy 500gram
Głowica kuta z wypuszczonymi nausznikami
Długość trzonka 37,5cm
nazwa produktu w sklepie Trekking Axe – Classic nr HB FY-0,5
Wyposażona w skórzaną osłonę ostrza
link do produktu w sklepie
https://laplander.pl/siekiera-trekkingowa-hultafors-classic-hb-fy-0-5-kg-p-153.html
na poniższej fotografii dwa hultaje
z przodu Trekking Axe Classic HB FY-0,5
w tle cięższy 1,7kg z 70cm trzonkiem ze szwedzkiej armii.